شرکت تعاونی کشتی سازی سفینه جنوب
ساخت وتعمیر انوع شناورهای دریایی
0
مدیرعامل شرکت بندر سازان گناوه از آغاز فعالیت تجاری و سرمایه گذاری اتاق بازرگانی چین در این بندر طی دو ماه آینده خبر داد.
مدیرعامل شرکت بندر سازان گناوه از آغاز فعالیت تجاری و سرمایه گذاری اتاق بازرگانی چین در این بندر طی دو ماه آینده خبر داد.

 به گزارش خبرنگار مارین نیوز، عبدالحسین خدری در نشست بررسی روابط تجاری مشترک دفتر خاورمیانه ای اتاق بازرگانی چین (chinamex) و شرکت بندرسازان گناوه که عصر دیروز در اتاق تعاون برگزار شد،  با بیان اینکه «این بندر در سال 85 به بخش خصوصی واگذار شد»، گفت: از زمان تحویل بندر گناوه به ما مسیر اقتصادی و تجارت در این بندر رو به بهبود بوده به طوری که با حمایت سازمان بنادر و دریانوردی توانستیم زیرساختهایی را در این بندر ایجاد و این بندر از کالای ملوانی و ته لنجی به کالای تجاری سوق دهیم.

وی به آمار تخلیه و بارگیری کالاهای تجاری در بندر گناوه اشاره کرد و گفت: میزان تخلیه و بارگیری کالای تجاری در این بندر از شش هزارتن در سال 84 به 100 هزار تن در شش ماه اول امسال رسیده که حاکی از رشد فعالیتها در این بخش است.

خدری با بیان اینکه «هدف ما در بندر گناوه تبدیل این بندر به یک بندر نسل سومی موفق و البته در مقیاس کوچک آن است»، افزود: برای این منظور طرحی هایی پیش بینی شده که طبق آن پروژه توسعه بندر گناوه در 35 هکتار و در دو بخش سویل و تجهیزات اجرا می شود؛ ضمن اینکه بزودی اسکله کانتینری این بندر نیز به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به وجود اسکله صادرات سیمان در بندر گناوه در پاسخ به سؤال یکی از صاحبان کالا پیرامون امکان تخلیه و بارگیری و انبار مواد پتروشیمی در این بندر گفت: هر چند در شرایط فعلی این امکان در بندر گناوه وجود ندارد؛ اما می توان در ابتدا از ظرفیت بنادر دیگر استفاده کرد. به این شکل که این مواد در ابتدا وارد بنادر اطراف شده و سپس از طریق کشتی در بندر گناوه تخلیه شود.

خدری در خصوص همکاری این شرکت با چایناماکس و سرمایه گذاری چین در بندر گناوه گفت: پس از مذاکره یا شرکتهایی از ترکیه، اتریش، کره جنوبی وایتالیا و بررسی های الگوهای رایج اقتصادی جهان، سرانجام با این شرکت چینی به تفاهم رسیدیم به طوری که طبق توافقات اولیه این شرکت در احداث زیرساختها در بندر گناوه و همچنین ایجاد صنایع فرآوری و پردازش کالا در این بندر با همکاری خواهد کرد.

وی افزود: ضمن اینکه طرف چینی پس از اعلام مواد اولیه مورد نیاز صنایع بوشهر و کشور این مواد را از طریق بندر گناوه وارد کشور خواهد کرد و تحویل صاحبان کالا خواهد داد.

خدری گقت: طبق توافقات اولیه که با شرکت چینی صورت گرفته با این همکاری مسیر واردات مواد اولیه و مواردی چون تبادلات پولی نسبت به قبل آسان تر و کوتاه تر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت بندرسازان گناوه اضافه کرد: مابقی موارد به گسترش تجارت با این شرکت چینی و تسهیل شرایط تجار به حمایتهای دولت و بانکهای کشور بستگی دارد که امیدواریم این مهم نیز محقق شود.

خدری با بیان اینکه «شرکت بندرسازان گناوه وارد مباحث بازرگانی و خرید و فروش شرکت چاینامکس نخواهد شد وتنها در بخش ارائه خدمات بندری با این شرکت همکاری خواهد کرد»، گفت: با این همکاری، نقش بندر گناوه در توسعه صادرات کشور پررنگتر و به تامین کننده مواد اولیه خطوط تولید کارخانجات چین تبدیل خواهد شد.

مدیرعامل تعاونی بندرسازان گناوه ضمن اظهاراتی گفت: از طریق این سرمایه گذاری مشترک بندر گناوه به عنوان یک پایگاه ترانزیتی جهت پوشش بازار کشورهای CIS و عراق عمل خواهد کرد.

خدری در پمورد حجم سرمایه گذاری چینی ها در بندر گناوه نیز گفت: حجم این سرمایه گذاری بسته به نیاز متفاوت خواهد بود؛ درواقع با گذشت زمان و حصول نتایج مورد نطر چینی ها این سرمایه گذاری افزایش خواهد یافت.

وی زمان شروع سرمایه گذاری چینی ها در بندر گناوه را تا دو ماه آینده عنوان کرد و افزود: با تعاملات و هماهنگی های انجام شده از طریق شرکت چاینا ماکس، قرار است خطوط کشتیرانی چینی نظیر چاینا شیپینگ، OOCL و یانگ مینگ و نیز خط تایوانی اورگرین در این بندر نیز فعالیت داشته باشند.

خدری بندر گناوه را بندری غیرکنوانسیونی عنوان کرد و گفت: کانتینرهای این خطوط از بنادر هاب منطقه بویژه جبل علی وارد بندر گناوه خواهد شد.

مدیر دفتر اتاق بازرگانی چین در منطقه خاورمیانه نیز در این نشست در معرفی شرکت چاینامکس گفت: گروه چاینامکس بعنوان مرکز توسعه تجارت و سرمایه گذاری چین در خاورمیانه بوده و وابسته به وزارت بازرگانی چین است که در دراگون مال دبی توانسته بیش از 4 میلیارد دلار فعالیت تجاری و صنعتی داشته باشد.

لی ژائو در خصوص اهداف حضور این شرکت در ایران گفت: هدف ما از حضور در بندر گناوه این است که با ایجاد صنایع مختلف در این بندر فعالیتهای تجاری و تولیدی را در این بندر توسعه دهیم. در این ارتباط قصد داریم مواد اولیه مورد نیاز ایران را از چین تهیه و محصولات تولیدی خود را از طریق بندر گناوه در ایران عرضه کنیم.

وی دستیابی به این هدف را مستلزم حمایت تجار ایرانی عنوان کرد و گفت: می خواهیم شرکتهای چینی را متقاعد کنیم تا به بندر گناوه در استان بوشهر بیایند و محصولات تولیدی خود را جهت عرضه در بازار ایران معرفی کنند.

این مقام چینی در خصوص سرمایه گذاری در بنادر دیگر ایران گفت: پس از بررسی بازار ایران و حصول اطمینان، سرمایه گذاری در بنادر دیگر را نیز مورد توجه قرار خواهیم داد.
به گفته وی، چینی ها در نظر دارند از این طریق محدودیت های موجود بر سر همکاری های تجاری با ایران را که در سایه تحریمها ایجاد شده؛ کاهش دهند.