شرکت تعاونی کشتی سازی سفینه جنوب
ساخت وتعمیر انوع شناورهای دریایی
0
شورایعالی صنایع دریایی سازندگان داخلی را توانمند کند
معاون شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران با اشاره به اینکه «تأمین منابع مالی مهمترین معضل صنایع دریایی ایران است»، گفت: شورایعالی صنایع دریایی از طریق فعال کردن صندوق حمایت از صنایع دریایی می‌تواند گام‌های مثبتی در جهت رفع این مشکل بردارد.
شورایعالی صنایع دریایی سازندگان داخلی را توانمند کند به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی وساخت تاسیسات دریایی وبه نقل ازمارین نیوز،علیرضا ساطعی معاون شرکت  افزود: تجربه نشان داده که بانک‌های کشور، قابلیت بانک‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی را برای حضور و فعالیت در پروژه‌های دریایی ندارند.
وی با بیان اینکه «شرایط کار در دریا بسیار سخت و پیچیده است و با فعالیت‌های تجاری و دلالی متفاوت است»، تصریح کرد: به همین دلیل، سازندگان کشتی و تجهیزات دریایی به منابع پایدار و ارزان‌قیمت نیاز دارند که تأمین آن در سیستم بانکی موجود کشور، تقریبا ممکن نیست.
ساطعی یادآور شد: علیرغم صراحت قانون توسعه و حمایت از صنایع دریایی، سیستم بانکی هنوز هم از پذیرش شناور بعنوان پشتیبان و تضامین اعطای تسهیلات خودداری می‌کند که رفع همه این مشکلات، در گرو فعالیت و تأمین اعتبارات لازم برای صندوق حمایت از صنایع دریایی است.
وی در ادامه انتظار دیگر از شورایعالی صنایع دریایی را برنامه‌ریزی برای انتقال تکنولو‍ژی و توسعه منابع انسانی در حوزه‌هایی که کمبودهایی وجود دارد، عنوان کرد و گفت: همواره این چالش بین بهره‌برداران و سازندگان صنایع دریایی کشور وجود دارد که کشتی و سازه‌های دریایی در زمان مقرر تحویل بهره‌برداران نمی‌شود. از این جهت، شورایعالی صنایع دریایی باید با اقدامات لازم در جهت توانمندسازی سازندگان، تعادلی بین توان ساخت داخل و انتظارات کارفرمایان برقرار سازد.
درپایان جانشین ستادی مدیرعامل شرکت مهندسی وساخت تأسیسات دریایی ایران گفت: شورایعالی صنایع دریایی با حمایت‌های خاص و مالی از سازندگان داخلی، باید آنها را قدرتمند سازد تا متقاضیان نیز در مقایسه با سازندگان خارجی، توجیه و انگیزه لازم برای سفارش به داخل را پیدا کنند.